A menyasszonyi ruha története
Bárki, aki már járt esküvőn – vagy csak készül, akár máséra, akár a sajátjára -, tudja, hogy a menyasszony csodás fehér ruhában fog tündökölni. Ahogyan az is él a köztudatban, hogy a fehér az ártatlanság színe, és az ősidők óta minden menyasszony fehérben pompázott.
De valóban így van ez?
Ha alaposabban utánajárunk a menyasszonyi ruhák történetének, rögtön kiderül, hogy ez egyáltalán nem igaz, még száz éve sincs, hogy az esküvői ruha színe a fehér lett. És azt, hogy fehér ruhában mondhatják ki az igent, a menyasszonyok Viktória királynőnek köszönhetik, aki 1840-ben házasodott össze Albert herceggel, amire egy csipkével díszített, fehér ruhát varratott magának, szatén és selyem abroncsos szoknyával. Ez újdonságbank számított akkoriban, hiszen az esküvői ruhák általában színesek voltak, és persze minél díszesebbek – hiszen ez mutatta a család gazdagságát…
Viktória a drága ékszereket is mellőzte, ezzel is jelezve, hogy az uralkodásában is inkább az egyszerűségre és a megfontoltságra törekszik. A ruha csipkedíszeit egy Beer nevű angol falu kézművesei készítették. Viktória azért választotta a fehér színt, mert úgy gondolta, azon mutat majd a legjobban a csipke, a kis falusi céhet pedig azért, hogy támogassa őket, és segítsen fellendíteni az ipart.
Viktória előtt egyébként még Mária skót királynő volt az, aki 1558-as esküvőjén fehér ruhát viselt – bár a nők általában piros ruhában mentek férjhez, a szegényebb családokban pedig egyszerűen felvették a legjobb/legdíszesebb ruhájukat.
Viktória fehér ruhája olyan sikert aratott, hogy az angol nők elkezdték utánozni, és sikk lett fehérben férjhez menni. Aztán ez a „fura” szokás még tovább is terjedt, például a Godey’s Lady’s Book című amerikai divatmagazin 1849-ben azt írta, hogy az esküvőhöz a fehér szín illik a legjobban, hiszen az az ártatlanság, a női tisztaság szimbóluma is – és már tudjuk is, honnan került ez az elgondolás a köztudatba…