+36-30-177-6046;   yesevent@yesevent.hu
facebookinstagram
Ha nem fehér, akkor milyen…?

Ha nem fehér, akkor milyen…?

Bár divatba jött a fehér, egy nagy gond azért volt vele: a tisztíttatása… Mivel a XIX. században nehezen volt még megoldható egy fehér ruha tisztítása, ezt csak a gazdagok engedhették meg maguknak, így a fehér menyasszonyi ruha divata/szokása csak lassan terjedt el. A két világháború idején a nők általában maguk varrták az esküvői ruhájukat, aztán később beszínezték az anyagot, hogy más alkalomra is felvehessék a ruhát.

A szegényebb rétegek általában a legszebb („vasárnapi”) ruhájukat vették fel az esküvőre, függetlenül a ruha színétől. Volt, ahol népviseletben járultak az oltár elé, és volt, ahol fekete ruhát varrtak maguknak az esküvőre, hiszen azt, sajnos, több alkalommal is használni lehetett (és kellett).

A gazdagoknál, ahol a történelem során általában nem a szerelem volt a legfőbb oka két ember egybekelésének – inkább a gazdagság vagy a politika -, presztízskérdés is volt a menyasszonyi ruha, hiszen ez mutatta a leginkább a család gazdagságát, így a ruhákra a pompa volt a jellemző. Ezért viseltek gyakran arany vagy vörös színű ruhát a menyasszonyok, a legdrágább hímzésekkel és ékköves díszítésekkel.

Az ókori római arák viszont még királykékbe öltöztek. Ez a szín a szerénységet és a hűséget jelképezte. Később, a középkorban már Szűz Mária köpenyének színét jelentette, de akkor is – talán éppen emiatt – szívesen viselték a menyasszonyok. Ráadásul nem véletlen a „királyi” szó a szín nevében: ezt a színt volt a legnehezebb előállítani, így a királykék ruha a gazdagságot és a pompát is jelentette.

A zöld a hűség jelképe volt, így az is kedvelt szín volt az esküvőkön. Habsburg Mária 1552-es esküvőjén egy olyan zöld selyemdamaszt ruhában esküdött hűséget II. Lajosnak, amelyet aranybrokáttal díszítettek.

Habsburg Mária esküvői ruhája
Grace Kelly esküvői ruhája

A vörös a hatalmat és a gazdagságot jelentette, és egyre kedveltebb lett az esküvőkön is, egészen a XVI. század végéig. Amikor Miksa császár 1493-ban feleségül vette Bianca Maria Sforzát, a lány meggyvörös ruhát viselt, aranyhímzéssel és drágakövekkel. A vörös a szerelmet és a szenvedélyt is jelképezte, ezért is volt kedvelt az esküvőkön. Kínában, Indiában vagy Pakisztánban a piros a jó szerencse színe, épp ezért a menyasszonyok is hosszú időn át erősen hímzett, piros ruhában mentek férjhez.

A vöröset később a fekete kezdte kiszorítani, ezt erősítette például a spanyol reneszánsz divat, amely a feketét tartotta a legünnepélyesebb színnek. Gyakran a fekete ruha alá vörös alsószoknyát vettek, vagy bíbor köpenyt a ruha fölé, így egyesítették a két színt. A fekete uralma még a XVIII. század végén is erős volt, később pedig a népviseletekben maradt meg a szín kötelező viseletként. Erre Magyarország is jó példa, hiszen például Kalocsán vagy a Berettyó-felvidéken fekete ruhát viseltek a menyasszonyok (még az I. világháború idején is). A fekete akkoriban nem a gyász, hanem az elegancia, a változás, a megújulás szimbóluma volt.

Amikor a fekete végül háttérbe szorult, nem elsősorban a fehér, inkább más, élénkebb színek jelentek meg az esküvőkön. Az első francia divatlap, a Galerie des Modes et Costumes 1780-ban a világoskék selymet ajánlotta olvasóinak. A lila sem maradhatott le a palettáról – Montmorency hercege Párizsban a menyasszonyával együtt lila selyemruhában jelent meg az esküvőjén, ezüsthímzéses díszítéssel, de még a vendégsereget is lilába öltöztette.

A I.. világháború után, amikor az anyagárak jelentősen csökkentek, ahogyan a szatén és a csipke ára is, végre egyre több nőnek nyílt lehetősége arra, hogy fehéret viseljen a „nagy napon”. Az esküvőiruha-divatra nagy hatással volt például Grace Kelly és III. Rainer monacói herceg „álomesküvője”, ahol a menyasszony fehér ruhája az MGM stúdió ajándéka volt.

És az esküvőiruha-tervezésből nem maradhatott ki Coco Chanel sem – az 1930-as években tervezett esküvői ruhái visszafogottak és kifinomultak voltak, ráadásul Chanel elhagyta a fűzőt és a hosszú szoknyát, és praktikusabb és könnyebben viselhető darabokat tervezett.

Források:

  • https://missxy.blog.hu/2022/08/08/szakdolgozat_a_menyasszonyi_ruha_tortenete_1_resz
  • https://eskuvo.hu/miert-feher-a-menyasszonyi-ruha
  • https://hu.wikipedia.org/wiki/Menyasszonyi_ruha
  • http://www.emelttortenelem.hu/51-erdekesseg-a-menyasszonyi-ruha-tortenetebol/